5.13.2011

Yüksek Sadakat neden elendi?

56'ncı Erovizyon Şarkı Yarışması'nda, Yüksek Sadakat'ın ilk 10'a giremeyerek elenmesinin yankıları sürüyor!
Erovizyon'daki hayal kırıklığımızı, önümüzdeki yıl başarılı olmanın sırrını, Haşmet Babaoğlu'yla konuştuk.

Yarışmanın genel atmosferini değerlendirmenizi istesem, Eurovizyon yarı final sınıfı geçti mi?

İlk yarı finalde Gürcistan'ın ve Yunanistan'ın parçaları dışındaki her şey, çöpe atılacak kadar tatsız tuzsuzdu! Şovlar, müsamere düzeyindeydi. Tamam Erovizyon bir eğlence, çok da ciddiye alınacak bir yarışma değil, ama bu kadar ciddiyetsiz olması da gerekmezdi

'Live it up' desem?

Eğer, Yüksek Sadakat ikinci yarı finalde sahneye çıksa, bu hayal kırıklığını yaşamazdık. Şunu kabul edelim ki, Erovizyon oylamaları ülkelerin hatır gönül ilişkilerine dayanıyor. Yüksek Sadakat'ın bu sefer arasında bulunduğu grup içinde şansı pek yoktu, kaldı ki Live it up da düz ve renksiz bir şarkı! Çocuklara üzüldüm, bir şok yaşadılar. Ama nihayetinde bu bir yarışma, fazla büyütülecek bir şey de yok!Bu sonuç Erovizyon'a rock tandanslı grup gönderme alışkanlığımızı sekteye uğratır mı?

Rock müzik yapan grupların Erovizyon'da ciddi bir dezavantajı var. Türkiye'yi temsil edecek yarışmacı olarak seçildikleri andan itibaren, kendi sevilen tarzlarından taviz vermeye başlıyorlar. Hatta bunu görüntülerini iyice rocker yaparak telafi etmeye çalışıyorlar.

Yüksek Sadakat'i gençler nasıl şarkılarla sevdi, bir hatırlayın! Bir de Live it up'a bakın! Zaten Yüksek Sadakat'ın Live it up diye bir şarkıyla çıkış yapsaydı, Türkiye'deki listelerde de ilk ona girmezdi!

Manga için de aynı durum geçerliydi sanırım?

Manga'nın şarkısının nakaratları güzeldi, en azından bir rengi vardı, melodisi vardı! Yoksa aynı şey Manga için de Athena için de geçerli... Onların büyük avantajı bize oy veren grupta yer almalarıydı, öyle bir gruptan Yüksek Sadakat de çıkabilirdi..

Bu bize şunu gösteriyor, başarılı olan şarkılarımız da sandığımız kadar iyi değildi! O başarının arkasında müzikaliteden başka şeyler var! Pop müzik, hiçbir zaman sadece müzik değil. Başarısız olduğumuz zaman da bunu tek başına, TRT'nin yanlış tercihi ya da kötü besteye bağlamak haksızlık olur!

Önümüzdeki yıl başarının formülü ne olur?

Her çağın bir ruhu var, Avrupa'da da rock satmıyor artık! Belki saf rock yapmak doğru olmayacak! Yeniden etnik motifli müziklere dönmek yanlış olmayabilir!

Seneye Erovizyon adayını 'oylamayla' seçelim diyenler var!

O kadar ciddiye alınacak bir şey yok, TRT seçer gönderir, başarılı oluruz ya da olmayız! Sanki çok önemli bir şey, yok bir de referandum yapsaydık! Bugüne kadar TRT'nin seçimleri çok da yanlış değil ayrıca.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdan "Anonim" seçeneğini seçerek isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz :)