5.11.2011

Cannes Film Festivali başlıyor

 Fransa'nın Cannes kentinde bu yıl 64'üncüsü yapılacak olan dünyanın en prestijli film festivali olan "Cannes Film Festivali" başlıyor

Festival, Woody Allen'in yönettiği, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eşi Carla Bruni'nin de oynadığı "Midnight in Paris" adlı filmin, yarışma dışı gösterimiyle açılacak. Filmin galasına, Sarkozy çiftinin gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor. Festival komitesine bu konuda henüz bir bildirim yapılmazken, son anda bir sürprizin de gerçekleşmesi ihtimalinin olabileceği belirtiliyor.

22 Mayıs akşamı ödüllerin açıklanacağı festivalin büyük kategorisi olan Altın Palmiye'de (Palme d'Or) bu yıl, Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi de yarışıyor. Altın Palmiye için toplam 20 filmin yarışacağı festivalde, diğer filmlerin orijinal isimleri ve yönetmenleri şöyle:

"Drive" Nicolas Winding Refn, "Habemus Papam" Nanni Moretti, "Hanezu No Tsuki" Naomi Kawase, "Hearat Shulayim" Joseph Cedar, "Ichimei" Takashi Miike, "L'apollonide-Souvenirs de la Maison close" Bertrand Bonello, "La Piel Que Habito" Pedro Almodovar, "La Source des Femmes" Radu Mihaileanu, "Le Gamin au Velo" Jean-Pierre ve Luc Dardenne, "Le Havre", Aki Kaurismaki, "Melancholia" Lars Von Trier, "Michael" Markus Schleinzer, "Pater" Alain Cavalier, "Polisse" Maiwenn, "Sleeping Beauty" Julia Leigh, "The Artist" Michel Hazanavicius, "The Tree of Life" Terrence Malick, "This Must Be The Place" Paolo Sorrentino, "We Need to Talk About Kevin" Lynne Ramsay.

Jüri başkanlığını ünlü oyuncu ve yapımcı Robert De Niro'nun yürüteceği festivalin jüri üyeliklerini de Olivier Assayas, Martina Gusman, Mahamat-Saleh Haroun, Jude Law, Nansun, Shi, Uma Thurman, Johnnie To, Linn Ullmann yapacak.

"Bir Zamanlar Anadolu"

Türkiye-Bosna Hersek yapımı olan Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği, "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi, festivalde jürinin seyredeceği son film olacak. "Bir Zamanlar Anadolu'da"nın başrol oyuncuları Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdogan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış ve Ercan Keşal. Kadın başrol oyuncusunun olmadığı filmin süresi ise 157 dakika. Kısa film dalında "Koza", Altın Palmiye dalında ise "Uzak", "iklimler" ve "Üç Maymun" filmleriyle Cannes'da yarışan Nuri Bilge Ceylan'ın bu yıl alacağı sonuç merakla bekleniyor. Ceylan, en son 2008 yılındaki Cannes Film festivali'nde "Üç Maymun" filmiyle en iyi yönetmen ödülünü almıştı.

Ünlü yağacak

Brad Pitt, Angelina Jolie, Penelope Cruz, Johnny Depp, Sean Penn, Woody Allen, Faye Dunaway, jüri başkanı Robert de Niro, 60 metre uzunluğundaki "kırmızı halıya" çıkacak dünyaca ünlü sinema yıldızları arasında yer alıyor.

Festivalde, 17 Mayıs günü ünlü Fransız oyuncu Jean-Paul Belmondo için "özel bir gece" düzenlenirken, Altın Palmiye'nin onur ödülü bu yıl, İtalyan Bernardo Bertolucci'ye verilecek.

Ceylan Altın Palmiye için yarışıyor

Festival sırasında, 20'si büyük ödül Altın Palmiye olmak üzere 86 uzun metrajlı film, gösterilecek.

Festivalin, "Quinzaine des réalisateurs" bölümünde 25, "la Semaine de la Critique" bölümündü 7 filim yarışırken, yine 34 film yarışma dışı gösterilecek.

Ünlü yönetmenler Terrence Malick'in "Tree of Life" ve Pedro Almodovar'ın "The Skin I Live In" ve Lars Von Trier'in "Melankoli" ile Belçikalı Dardenne kardeşlerin "Set Me Free" filmi de Altın Palmiye adayları arasında. Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında yer alan Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "Bir Zamanlar Anadolu'da"nın galası, 21 Mayıs Cumartesi günü, Cannes'da yapılacak.

Festival sırasında, kurulacak sinema pazarında 4 bin 240 film görücüye çıkacak. 15 bin metrekare genişliğindeki bir alana kurulacak sinema pazarına, 101 ülkeden 601 firma ve yaklaşık 10 bin kişi katılacak. Pazarda, yeni çekilmiş veya çekilmekte olan filmler alıcılara tanıtılacak.

Sinema pazarındaki 34 salonda, bu pazara çıkan filmler içinden yaklaşık 900'ü, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş alıcılar için gösterilecek.

Festivalin güvenliğini, festival sarayının çeşitli yerlerine yerleştirilen güvenlik kameralarıyla birlikte, 700 polis sağlayacak.

Festivalin bu yılki bütçesi 20 milyon euro. Bunun yarısını Kültür Bakanlığı, diğer yarısını Cannes'daki yerel yönetim karşılayacak.

Festival sırasında, Cannes'daki işyerlerinin toplam cirosunun 200 milyon euroyu aşması bekleniyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sinema dünyasının temsilcileri, amatör sinema meraklıları ve turistlerle birlikte, 12 gün boyunca otellere şimdiden 84 bin kişi gecelik rezervasyon yaptırmış durumda. Cannes'ın normalde 40 bin olan nüfusu, festivalle birlikte 200 bini geçecek.

Carla katılmıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eşi, şarkıcı ve eski manken Carla Bruni, kendisinin de rol aldığı, yarınki 64. Cannes Film Festivali'nin açılış filminin galasına katılmayacağını açıkladı.

Amerikalı yönetmen Woody Allen'ın çektiği, "Midnight in Paris" isimli filminde rolü olan Bruni, "Ben de bunun hayalini kurmuştum, ancak üzgünüm, işlerimden dolayı galaya katılamayacağım. Filmde rolüm küçük olsa bile sadece film çektiğimiz arkadaşları ve yönetmen Allen'ı göremeyecek olmamın dışında, bu tür önemli ve büyük bir festivalin açılışını kaçırdığım için de çok üzgünüm" dedi.

Fransız magazin basını, son günlerde verdiği haberlerde, Bruni'nin hamile olduğunu iddia ediyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdan "Anonim" seçeneğini seçerek isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz :)