5.09.2011

11 Kente ''Büyükşehir'' müjdesi

11 Kente ''Büyükşehir'' müjdesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını belirterek, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını bildirdi.
Kahramanmaraş'ta halka hitap eden Başbakan Erdoğan, ''Allah nasip ederse seçimden hemen sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimizin büyükşehir olması için bir kanun tasarısı hazırladık'' dedi.

Tasarının 12 Haziran'dan hemen sonra Meclis gündemine geleceğini kaydeden Erdoğan, Kahramanmaraş'ın da büyükşehir olmayı fazlasıyla hak ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Büyükşehirin sınırı ne olacak biliyor musunuz? Kahramanmaraş'ın mülki sınırı... Yani hepsi büyükşehirin kapsamı içinde. Afşin, Elbistan, hepsi. İstanbul'daki, Kocaeli'ndeki büyükşehir yapısı ne ise Kahramanmaraşta da o olacak. Yani şu anda bizim ulusal planlamamızın içerisinde bu var. Çılgın proje dedik ya bu da ulusal planlama projemiz. Böylece Kahramanmaraş'ın imkanları artacağı gibi bununla da kalmıyoruz, bütün ilçelerimiz de bundan sonra çok daha farklı hale gelecek.''

-''11 İL BÜYÜKŞEHİR OLMA HAKKINI KAZANDI''-

2014'teki yerel seçimlere Kahramanmaraş'ın büyükşehir belediyesi olarak gireceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''2014'ten itibaren artık burası bir büyükşehir belediyesi olarak seçimlere girecek. Bu arada 2014 yılına kadar nüfusu 750 bini aşan başka illerimiz olursa onlar da yine büyükşehir olma hakkını kazanacak'' diye konuştu.

Erdoğan, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını belirterek, ''Şimdiden hayırlı olsun'' dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını belirterek, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

Seçim mitinglerine Kahramanmaraş'ta devam eden Erdoğan, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını söyledi.

Şu an 16 büyükşehir belediyesi bulunurken, 2009 yılında yapılan adrese dayalı nüfus sayımına göre 10 ilin nüfusu 750 binin zerinde; Trabzon ise 748 binde...

10 İL

Aydın
Denizli
Mardin
Muğla
Tekirdağ
Balıkesir
Maraş
Manisa
Şanlıurfa
Van

Trabzon'un nüfusu 748 bin iken, muhtemelen büyükşehir olmanının kapısından dönecek iller de Afyon ( 697 bin), Malatya (733 bin) ve Niğde (719 bin).

"HAYIRLI OLSUN"

Başbakan Erdoğan, Kahramanmaraş'ta konuşmasında, ''2014'ten itibaren artık burası bir büyükşehir belediyesi olarak seçimlere girecek. Bu arada 2014 yılına kadar nüfusu 750 bini aşan başka illerimiz olursa onlar da yine büyükşehir olma hakkını kazanacak'' dedi ve şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını belirterek, ''Şimdiden hayırlı olsun'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, tasarının 12 Haziran'dan hemen sonra Meclis gündemine geleceğini ve Kahramanmaraş'ın da büyükşehir olmayı fazlasıyla hak ettiğini söyledi.

Erdoğan, ''Büyükşehirin sınırı ne olacak biliyor musunuz? Kahramanmaraş'ın mülki sınırı... Yani hepsi büyükşehirin kapsamı içinde. Afşin, Elbistan, hepsi.

İstanbul'daki, Kocaeli'ndeki büyükşehir yapısı ne ise Kahramanmaraşta da o olacak. Yani şu anda bizim ulusal planlamamızın içerisinde bu var. Çılgın proje dedik ya bu da ulusal planlama projemiz. Böylece Kahramanmaraş'ın imkanları artacağı gibi bununla da kalmıyoruz, bütün ilçelerimiz de bundan sonra çok daha farklı hale gelecek'' diye konuştu.

HABERVAKTİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdan "Anonim" seçeneğini seçerek isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz :)