1.24.2011

Bilgisayarım yavaşladı derdine son. (Gereksiz Dosya Temizliği)Çoğu kişi format atıldıkdan sonra bilgisayarım daha hızlıydı. Ne olduda yavaşladı sorusuna takılıp kalır.
Unutmamak lazım bilgisayar boşuna bastığınız bir klavye tuşunu bile hafızaya alabilir. Yada sistemden kaldrılan bir program birsürü yere çöp dosya atabilir. Bunlarda zamanla bilgisayarın yavaşlamasına neden oluyor. Bunlardan kurtulmanın yolu yokmu peki ? Tabiki var. Bu yazımda yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşacağım


Öncelikle herhengi bir klasör açarak klasörün üstündeki "Araçlar Sekmesine tıklayın ve sırasıyla aşağıdaki resimde gösterdiğim yerlere tıklayınız. Araçlar / Klasör Seçnekleri / Görünüm / Gizli Dosya & Klasörleri Göster - Korunun İşletim Sistemi Dosyları Gizle (Önerilen) / (Açılan pencereye evet diyoruz / uygula - tamam diyerek bitiriyoruz.

(Resmin Üzerine Tıklayarak Büyüte Bilirsiniz)
 
(Resmin Üzerine Tıklayarak Büyüte Bilirsiniz)Artık klasörlerimizi görebiliyoruz. Şimdi sıra geldi temizlik yapmaya.
Bilgisayarımızdan aşşağıda yazdığım bölümlere girerek içerisindeki tüm dosyları silebilirisiniz.

Not    = "Köfte" yazan bölümde kendi kullanıcı adınızın yazdığı klasöre gireceksiniz.

C:\Documents and Settings\Köfte\Local Settings\Temporary Internet Files
C:\Documents and Settings\Köfte\Templates
C:\Documents and Settings\Köfte\Local Settings\Temp
C:\WINDOWS\Prefetch
C:\WINDOWS\security\logs
C:\WINDOWS\system32\wbem\Logs
C:\Documents and Settings\Köfte\Recent

Yukarıdaki klasörlerde bulunan tüm dosyları sildik.Bilgisayarımız artık temiz. Sildğimiz dosyalar her ne kadar çöpde olsa bilgisayarımızın hiç işine yaramıyor diye birşey yok tabiki. Sildiklerimiz bilgisayarın ara bellek dosyalarıydı. Yani herhangi bir siteyi açmak yada oyunu, programı açmak istediğimizde bilgisayar daha çabuk açabilmek için bu dosyları oluşturuyor. Zamanla aşırı dolduğu için ters tepki yaparak bilgisayarın yavaşlamasına neden oluyor. Dosyları sildikden sonra bilgisayar daha kararlı & rahat çalışacak fakat programların, oyunların & internet sitelerinin açılma sürelerinde saniyelik bir artış olabilir. panik yapmayın geçici br şeydir. Bilgisayarımızın performansının verimli bir şekilde artması, kullanıma bağlı olarak 1-2 saati alabilir.


Daha sonraki yazılarımda bunu nasıl otomatik yapacağımızıda paylaşacağım...
Sisteminizin hızlı olması dileğiyle :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdan "Anonim" seçeneğini seçerek isimsiz olarak yorum yapabilirsiniz :)